Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Kredyt to doskonały pomysł na sfinansowanie zakupu mieszkania, samochodu, rozkręcenie firmy, przeprowadzenie remontu czy większe zakupy. Podstawą do udzielenia kredytu jest zdolność kredytowa.

Czym jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa określa, czy i w jakim terminie kredytobiorca będzie w stanie spłacić wziętą pożyczkę w ustalonym terminie. Według polskiego prawa bankowego obliczenie zdolności kredytowej i jej posiadanie jest warunkiem koniecznym do otrzymania kredytu bankowego. Jeżeli potencjalny kredytobiorca nie wykazuje zdolności do spłacenia zadłużenia, to bank nie może zaproponować mu pożyczki lub jej wielkość musi zostać odpowiednio zmniejszona. Jako pożyczkę rozumie się wielkość kredytu, ale także naliczane odsetki.

Co wchodzi w skład zdolności kredytowej?
Podczas obliczania zdolności kredytowej pod uwagę bierze się wiele czynników, są to m.in.:
– wysokość zarobków osoby, które ubiega się o kredyt
– źródło przychodów
– aktualnie spłacane kredyty i obciążenia
– spłacone już pożyczki (historia kredytowa)
– suma pożyczki i czas spłacania
– wiek kredytobiorcy
– suma, która wpłacana jest jako wkład własny
– posiadanie przez kredytobiorcę nieruchomości i innych form zabezpieczenia finansowego.

Czynników, które są brane pod uwagę, jest naprawdę wiele i muszą zostać dokładnie przeanalizowane. Każdy, nawet pozornie niewielki aspekt, może mieć wpływ na jej obliczenie.

Jak sprawdzić zdolność kredytową?
W sieci dostępne są różne kalkulatory zdolności kredytowej, jednak ich dokładność pozostawia wiele do życzenia. Mogą one dać jedynie ogólny obraz sytuacji, ale są narzędziem niewystarczającym. Nawet, jeżeli kalkulator określi, że zdolność kredytowa jest wystarczająca, to pracownicy banku mogą się z tymi obliczeniami nie zgodzić i jest to zgodne z prawem.

Najlepiej udać się do doradcy kredytowego, który pomoże w określeniu zdolności kredytowej. Doradca kredytowy jest osobą, która ma pełne kompetencje do wyliczania zdolności kredytowej. Wystarczy dostarczyć mu potrzebne informacje, a będzie on potrafił określić, czy możliwe jest uzyskanie pożyczki na wnioskowaną kwotę. Jeżeli będzie to niemożliwe, to jest on osobą, która może zaproponować inne rozwiązanie.

Co więcej, niektóre banki różnią się w stosunku do siebie wymaganiami, więc taka osoba może doradzić, w jakim banku warto starać się o pożyczkę. Może podpowiedzieć także, jaki wkład własny będzie najkorzystniejszy. Korzystanie z pomocy doradcy kredytowego to jedyny pewny sposób na określenie zdolności kredytowej, bez konieczności rozpoczynania procesu w banku.

Dlaczego nie warto sprawdzać zdolności kredytowej w banku?
Wiele osób udaje się od razu do banku w celu sprawdzenia swojej zdolności kredytowej. Nie jest to jednak rozsądne. Każde sprawdzenie zdolności kredytowej przez bank jest odnotowane w BIK. Widać też to, czy decyzja była odmowna. Jeżeli więc chcemy takie dane sprawdzać w banku, to musimy być pewni, że posiadamy wymaganą zdolność kredytową. Właśnie dlatego lepiej udać się do doradcy kredytowego, który sprawdzi to bez żadnych zobowiązań i nie będzie miało to wpływu na przyszłe pożyczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *